The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Our News
Čisto morsko dno je uslov za održivu budućnost Jadranskog mora
Obale i morska okolina već pate zbog zagađenja plastikom i intenzivnog turizma, ali se ispod površine nalazi još jedna pretnja
„Konačno se posledicama nezbrinute plastike počinje davati pažnja koju zaslužuje. U WWF-u, svetskoj organizaciji za zaštitu prirode, fokusirali smo se na deo ovog otpada čiji se uticaj manje vidi i razume. Radi se o zaostalom ili izgubljenom ribolovnom alatu koji je najsmrtonosniji oblik morske plastike jer nastavlja da neselektivno hvata ribe, zapliće morske sisare, ptice, kornjače i morske pse. Tako ih izlaže sporoj i bolnoj smrti iscrpljivanjem i gušenjem,“ kaže Fabijan Peronja iz WWF Adrije.
WWF Adria prepoznaje hitnost i važnost suočavanja s ovim problemom, pa se kroz projekat „Ghost Gear“ (engl. zaostali ribolovni alat) intenzivno bavi njegovim rešavanjem. Mapiranje Jadrana koje smo uradili ukazuje kako ovo nije samo globalni, već i nacionalni izazov jer je morsko dno velikim delom prekriveno izgubljenim alatima što znatno doprinosi degradaciji morskog staništa i gubitku bioraznolikosti.
Mnogi se na pomisao o morskim dubinama prisete straha od morskih pasa, ali prava pretnja i tihi ubica je pomenuti zaostali ribolovni alat. Smrtonosan je za čak 66% morskih sisara i 50% morskih ptica, a 90% riba koje se u njega zapletu i uginu ima i komercijalnu vrednost, što je neposredan gubitak i za ljude. Stručnjaci WWF-a i profesionalni ronioci sprovode redovne ronilačke akcije za uklanjanje ribolovnih alata iz odabranih područja kako bi smanjili njihov uticaj na morske ekosisteme, pri čemu sarađuju s lokalnim ribarima, vlastima i organizacijama.
„Podižemo svest o važnosti pravilnog odlaganja ribarske opreme i podstičemo naše ribare da primenjuju održive prakse. Edukacija i osveštavanje ribara, ali i šire javnosti, ključni su za prevenciju nastanka novog ribljeg alata na dnu mora. Želimo da osiguramo da se ribarski alati pravilno koriste, održavaju i zbrinjavaju kako bi se smanjio gubitak opreme.“ dodao je Fabijan Peronja.