What would you like to search for?

Our News

Preko 200 nevladinih organizacija se slaže: Europa treba svrhovitu Uredbu o obnovi prirode

Više od milijun građana, kompanija, znanstvenika i brojnih drugih dionika podržalo je proteklih mjeseci donošenje učinkovite Uredbe o obnovi prirode.

Dok se trenutno tri europske institucije bave zaključnim trijalozima, ključno je da pregovarači osiguraju da ova dugo očekivana Uredba bude primjerena za suočavanje s globalnom klimatskom krizom i krizom bioraznolikosti.
 
Pregovori se odvijaju nakon još jednog ljeta u kojem smo se diljem Europe suočili s razornim vremenskim uvjetima neviđenih razmjera. Poplave u Grčkoj, požari duž Mediterana i toplotni udari na jugu Europe podsjetili su nas da Europa očajnički treba zdrave i otporne ekosustave kako bi se sprječile takve katastrofe i od njih zaštitili građani u budućnosti. Dužnost je čelnika da Europa ima zakonski okvir koji će je zaista štititi od budućih katastrofa povezanih s klimatskim promjenama.
 
  • Sva kopnena i morska staništa obuhvaćena su mjerljivim, vremenski određenim i provedivim ciljevima unutar i izvan područja Natura 2000.
  • Obnova poljoprivrednih ekosustava, nadopunjena posebnim ciljevima za obnovu isušenih močvarnih područja.
  • Uredba može odmah stupiti na snagu, bez preduvjeta za pravovremenu i kontinuiranu provedbu ciljeva obnove.
  • Namjenska i dodatna financijska sredstva za financiranje mjera obnove.
 
*Svi ključni elementi u punoj verziji izjave nevladinih organizacija mogu se pronaći na poveznici.
 
Sabien Leemans, viša stručna savjetnica za politike biorazolikosti u Europskom uredu WWF-a kaže: „Ovo ljeto je ponovno ostavilo mnoge Europljane očajne i izuzetno ranjive na neposredne posljedice klimatskih promjena. Kakve još znakove trebamo da bismo konačno djelovali? Obnova prirode širokih razmjera spasit će živote. Zaštitit će nas sve od najgorih posljedica poplava, suša i požara. Spašavanjem naših ekosustava spašavamo sami sebe."
 
Sergiy Moroz, voditelj politike za vodu i bioraznolikost u EEB-u (European Environmental Bureau): Civilno društvo i dalje podržava donositelje odluka dok se približavaju dogovoru o prvoj Uredbi o obnovi prirode. Međutim, bitni su detalji – ova uredba može krenuti putem obnove prirode samo ako obveže vlade da poduzmu učinkovite mjere za obnovu vrsta i staništa koji su teško pogođeni intenzivnom poljoprivredom, šumarstvom i ribarstvom. Samo ambiciozna Uredba koja nudi stvarna rješenja za suočavanje s krizom bioraznolikosti i klime može ispuniti međunarodne obveze Europske unije za zaštitu i obnovu prirode."
 
Sofie Ruysschaert, suradnica za politiku obnove prirode u Birdlife Europe: Ruralno srce Europe gubi svoj puls kako ptice, pčele i druge ključne vrste nestaju. Isušena tresetišta ne uspijevaju zadržavati CO2 i vodu. Ako Europa ozbiljno shvaća svoju obvezu obnavljanja prirode, Uredba mora uključivati snažne ciljeve za oporavak bioraznolikosti i jačanje otpornosti na klimatske promjene poljoprivrednih ekosustava, uključujući isušena tresetišta."
 
Ioannis Agapakis, odvjetnik za zaštitu prirode u ClientEarth-u: Ono što tražimo od sve tri institucije EU-a je dogovor o ambicioznoj i pravno utemeljenoj Uredbi koji je hitno potrebna kako bi se riješili brojni pritisci na prirodu u Europi. Obnova prirode i ljudske aktivnosti mogu se i moraju događati u harmoniji. Da bi se odgovorilo na trenutnu situaciju, pregovarači ne smiju izbjegavati postizanje ravnoteže koja jamči obnovu prirode, ali i podržava njenu održivu uporabu kako na kopnu tako i u moru."
 
 [1] Uredba o obnovi prirode dobila je podršku država članica Europske unije, industrije vjetroelektrana i solarnih panela, znanstvenika, napredne poljoprivredne zajednice, europskih lovaca, financijskih institucija, gradonačelnika brojnih europskih gradova, sve većeg broja tvrtki i udruženja, poslovnih subjekata te mladih diljem Europe. Skoro 1.200.000 potpisa i poruka za ambicioznu Uredbu o obnovi prirode prikupljeni su putem različitih kampanja koje su pokrenule koalicija #RestoreNature (uključujući Avaaz), WeMove i slične inicijative.
 
© #RestoreNature campaign
Uredba o obnovi prirode

Share This!

Help us spread the message