What would you like to search for?

Our News

Vreme je za uzbunu i za naše brzo delovanje!

Još uvek nismo došli do tačke bez povratka, ali imamo samo pet godina da se promenimo i samo uz zajedničko i sistematsko delovanje

Uz prisustvo brojnih predstavnika državnog, civilnog i korporativnog sektora u Event Hub-u WMG Fondacije, WWF Adrija je detaljnije predstavila poražavajuće podatke iz Izveštaja o stanju planete, posle čega su usledile dve panel diskusije o tome kako povećati zaštitu prirode posmatrano iz institucionalnog, ali i korporativnog ugla.
 
Direktorka programa zaštite u WWF Adriji, Dunja Macoko Drvar, predstavila je Izveštaj i zaključila: „Od pet tačka preokreta: tri se odnose na geologiju, a dve na biosferu. Najbolji primer uticaja na celu planetu je domino efekat u Amazoniji - manje stabala, manje transpiracija, manje oblaka, manje kiše, veća degradacija i ispuštanje zarobljenog ugljendioksida. To je proces koji se događa i sada dok mi o ovome govorimo, iz dana u dan tamo je već tri meseca požar. Ovakvim delovanjem klimatski prag od 1.5 stepeni celzijusa deluje neostvarivo.“
 
Na prvoj panel diskusiji, koja je potom usledila razmatrani su poražavajući podaci o uticajima koji prirodu i živi svet u njoj dovode do prelomnih tačaka. Diskutovano je o načinima kako institucije mogu da pomognu da se degradacija zaustavi, a onda i preokrene.

Drugi panel bio je posvećen održivom poslovanju kompanija, a njemu je prethodilo predstavljanje WWF-ovog rada s kompanijama koje je prezentovao menadžer za odnose s korporacijama, Uroš Delić. Čuli smo kako kroz edukaciju kompanija i njihovih partnera poboljšati lanac snabdevanja, primeniti međunarodne standarde u zelenom poslovanju, smanjiti pritisak na prirodu, a istovremeno ostvariti rast. Čuli smo i da za 100 grama čokolade treba 1700 litara vode, a istovremeno lagodno bacamo hranu.

Najvažniji zaključci konferencije su:
  • Nije moguće izdvojiti jedan alarmantan podatak – svi su važni i sve ih treba istovremeno i sistemski rešavati.
  • Finansiranje zaštite prirode je povećano nekoliko puta, ali fiskalni instrumenti još uvek ne pogađaju suštinu da zagađivač plaća.
  • Evropska komisija ne odustaje od klimatske neutralnosti do 2050., iako je rok sa 2030. produžen za 20 godina.
  • Sve je više održivih kompanija koje međusobno sarađuju i koje edukuju svoje partnere, ali nedostaje element saradnje na relaciji država – korporativni sektor, kako bi zaštita prirode bila efikasnija.
  • Kompanije treba još jače da usmere svoj uticaj na potrošače u pravcu zaštite prirode.
  • Tranzicija u pravcu održivog poslovanja ne mora biti skupa. 

Konferenciju je otvorila Sandra Dokić, državna sekretarka Ministarstva za zaštitu životne sredine, rečima: „Moramo sprovesti društvene promene uz zakonske regulative. Mi smo od 2020. godine doneli 19 novih uredbi koje se tiču zaštite prirode i biodiverziteta. Naš ekološki otisak premašuje kapacitet za Srbiju, što znači da smo neodrživi da nešto hitno moramo da menjamo. Kompanije već prepoznaju neophodnost poslovanja u ovom smeru. Gradovi i naselja imaju mogućnost da postanu cirkularni, a svako od nas može da dela u smeru smanjena ekološkog otiska, da deci ostavimo zdraviju i čistiju životnu sredinu." Zatim su okupljene pozdravile Irena Petrović, direktorka WMG fondacije i Petra Boić Petrač, direktorka komunikacija i odnosa s korporacijama WWF Adrije.

Zahvaljujemo se svim panelistima koji su doprineli naglašavanju problema zaštite prirode i ponudili održiva i dugotrajna rešenja:
 
Mira Radenović Bojić, državna sekretarka Ministarstva za evropske integracije, Saša Stamatović, direktor Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Slobodan Krstović, direktor odeljenja za održivi razvoj iz NALED-a, Dušan Ognjanović, šef odseka za zaštitu i održivo korišćrnje ribljeg fonda, focal point za CBD i saradnju sa NGO Ministarstva zaštite životne sredine, zajedno sa moderatorom profesorom Dejanom Milenkovićem, Aleksandra Mirić, CSR kosultant, Lidl Srbija, Branislav Jovanović, ESG menadžer, A1 Srbija, dr Dušan Stojaković, senior menadžer globalnog održivog razvoja, Hemofarm i Tijana Koprivica, direktorka održivog poslovanja, kompanije Delta holding.

Ova konferencija realizovana je u partnerstvu sa WMG Fondacijom.

 
© @Marko Karovic
Panelisti II panela
© @Marko Karovic
atmosfera
© @Marko Karovic
Sandra Dokic

Shpërndajeni këtë!

Na ndihmoni ta përhapim mesazhin.