The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Our News
Na Bernskoj konvenciji izglasano smanjenje stepena zaštite vukova
Priroda na udaru
Evropska unija već dozvoljava odgovorno upravljanje vukovima. To znači da je jedna od mera i odstrel problematičnih jedinki ako je potrebno. U Srbiji je populacija vuka još uvek stabilna iako je reč o lovnoj divljači, ali je na snazi zabrana lova karpatske populacije koja živi na teritoriji Vojvodine. Međutim, u decembru 2024. godine Evropska komisija predložila je slabiju zaštitu vukova pod izgovorom da vukovi prave štetu stočarima i po završetku procesa savetovanja za koji organizacija ClientEarth kaže da je bio neregularan i da ga sada istražuje građanski pravobranilac Evropske unije.
Direktorka programa zaštite prirode u WWF Adriji, Dunja Macoko Drvar, izrazila je svoju zabrinutost: „Manja zaštita znači da će ubuduće produbljivanje društvenih podela biti sve više na štetu konstruktivnih rešenja. Populacije vukova jedva su se oporavile nakon što su izumrle u većem delu Evrope, a slabljenje njihove zaštite sada moglo bi opet da ugrozi njihov opstanak. Ovakva odluka mogla bi samo dodatno da pojača polarizaciju i naruši poverenje u napore da se delotvorno upravlja populacijom vukova.“
WWF smatra kako smanjenje statusa stroge zaštite neke vrste isključivo zvog političke koristi manjine, a suprotno naučnim dokazima, dovodi u opasnost decenije napora za očuvanje vrsta. Naša bojazan je da bi Evropska komisija mogla da predloži promenu vodeće Direktive o staništima kao i da će to imati moguće negativne posledice i na druge vrste. Uz to, WWF čvrsto preporučuje da Bernska konvencija prioritet u donošenju odluka da nauci i osigura procese zasnovane na dokazima. Konvencija mora da jača svoje mehanizme za dobro upravljanje, naročito u pogledu ažuriranja popisa zaštićenih vrsta. Transparentan i naučno utemeljen pristup je ključan za održavanje verodostojnosti i delotvornosti Konvencije, ali i za buduće jačanje zakona EU o očuvanju prirode.
Na današnjem sastanku, osim zemalja Evropske unije, smanjenje zaštite podržale su Andora, Jermenija, Gruzija, Island, Norveška, Severna Makedonija, Moldavija, Lihtenštajn, Srbija, Švajcarska i Ukrajina, dok su Monako, Crna Gora, Ujedinjeno Kraljevstvo, Bosna i Hercegovina i Albanija bile protiv smanjenja.